Знесіння, 19 ст.

ЮНЕСКО може виключити Львів зі списку пам’яток, якщо Ландшафтний парк «Знесіння» почнуть забудовувати

05.06.2013 | 10:41   МЕДІАСТАР
переглядів: 2546

"Ятрань": "Є у Львові унікальне місце – регіональний ландшафтний парк Знесіння. І назва, і сім височин у ньому, орієнтованих за сторонами світу, говорять про те, що в давнину це був величезний святенницький комплекс, вік якого може сягати 3 тис. років. Сьогодні за нього точиться справжня боротьба – одні цей ласий шматок території в центрі міста хочуть забудувати і обладнати різноманітними атракціонами, щоб заробляти на цьому гроші, інші хочуть зберегти його як святиню і відпочинкову зону для львів'ян. Якщо парк почнуть забудовувати, є й інша загроза для Львова"

ЮНЕСКО може виключити Львів зі списку пам’яток, якщо Ландшафтний парк «Знесіння» почнуть забудовувати. Можливість розташування у парку «Знесіння» відпочинкових зон із розважальним напрямком може знищити сакральну історичну пам’ятку. Саме так вважає Олег ЗАЯЧКІВСЬКИЙ, львівський історик-краєзнавець. «Медіастар» подає пряму мову історика-краєзнавця, члена громадської ради при парку «Знесіння».
- Ландшафтний парк «Знесіння», який має цього року святкувати 20 років (1993 року парк офіційно почав функціонувати згідно свого статусу Ландшафтний парк «Знесіння»), - розповідає Олег Заячківський. Парк входить своєю територією розміром 153 гектари в історичний ареал міста Львова і є ділянкою охоронюваної зони. Крім цього, декілька об’єктів парку, в тому числі, гора Льва входить в охоронну зону ЮНЕСКО. Гора Льва за історичними даними як природня пам’ятка існує 20 млн. років. А професор із Києва Валерій Бебик у своїх статтях підтвердив на основі висновків фахівців, своє бачення, що це не просто гора. Це гора, що частково функціонує як піраміда. Він навіть у назві своєї статті вказав, що у Львові є піраміда. Увесь комплекс навколо гори Високий Замок, куди входять гора Льва, гора Хомед, Зміїва гора та гора Стефана (Вовча) – це і є зелена зона, яка протягом тисячі років не забудовувалася, і збереглася.
У часи Австро-Угорської імперії всередині 19-го сторіччя Франс Йосиф, відвідавши ці сакральні місця видав Указ про заборону забудови цієї території. До речі, в парку досі існує стежка Франса Йосифа, а територія отримала назву Кайзервальд, а до цього ще називали як Цісарський ліс. Завдяки Указу ця територія не забудовувалась протягом ста років австрійської імперії. І от станом на сьогодні реєструється товариство з обмеженою відповідальністю з гарною назвою «Кайзерпарк», яке виступає з ініціативою створити відпочинковий парк з розважальними комплексами. І це в той час, коли на території парку Знесіння знаходяться дохристиянські сакральні і християнські об’єкти, історичні та природні пам’ятки. Зробити відпочинковий парк – означатиме змінити статус Ландшафтного парку, що фактично може собі дозволити зробити лише Кабінет Міністрів. Крім цього, ми забули напевне про те, що парк також є пам’яткою ЮНЕСКО. ЮНЕСКО може виключити Львів зі списку пам’яток, якщо Ландшафтний парк «Знесіння» почнуть забудовувати.
Адже на цю територію тоді буде запущена техніка, будуть поставлені різні атракціони і зміняться відвідувачі. Адже якщо люди зараз приходять туди відпочити, енергетично оздоровитися, то розваги фактично замінять красу природи. Ландшафтний парк може втратити теперішню рослинність, бо потрібна буде систематична вирубка дерев. Конфігурація ландшафту буде також знищена, бо грунт також необхідно буде знімати, а в деяких місцях насипати чи вирівнювати. А як же обійтися в розважальному парку без харчоблоку, біотуалетів, інфраструктури? Це все доведеться зводити, а отже, фактично повністю змінювати стратегію цього об’єкту. Тому , мене як історика-краєзнавця, це болить, бо Львів змінить своє обличчя. У Львова, львів’ян можуть вкрасти «Кайзервальд» - старе «Знесіння» чи ландшафтний парк «Знесіння». Натомість львів’яни отримають розважальні об’єкти, які можуть бути збудовані в іншому місці, але не в сакральній території, яка зберегла історію тисячоліть, і яка є відпочинковою перлиною. Адже скільки туристів приходить на оглядовий майданчик Високого замку і милується ландшафтом «Знесіння», бо в самому центрі – серця міста Львова така зелена оаза, така краса.
До речі, досі не досліджувалися землі парку, бо там заборонялися подібні дослідження через розташування прикордонних військ. Інший краєзнавець Петро Янковий називав ці території енергетичною зоною, саме тому там і будувалися ще при совдепії прикордонні об’єкти, в яких велику роль відігравали антени та зв'язок, бо вони знали сакральність і цінність цієї території. Тому, на жаль, ще досі парк до кінця не досліджений істориками і археологами. Якщо б їх провести, то ми лише можемо здогадуватися, які знання і цінні знахідки це може принести для львів’ян і не лише для нас. Адже ми маємо справу із сакральними місцями.
У парку фактично знаходиться прекрасний музей архітектури і побуту. Можливо варто збільшити більше етнографічних місць, аби залучати людей і, в тому числі, туристів до етнографічних заходів. Чому б таким чином не підійти до облагородження парку? Чи не отримаємо ми врешті те, що сталося із парком культури? Відпочинковою зоною він перестав бути, бо проданий по частинах. А тепер що – ландшафтний парк «Знесіння»? Наголошу ще раз, зміна статусу ландшафтного парку – це виключне право Кабінету Міністрів. Місцева влада не може цього зробити.
Я думаю, що депутатський корпус та профільні комісії мали б звернути особливу увагу, перш ніж приймати на сесії будь-яке рішення щодо оренди чи відчуження земель парку «Знесіння», або ж його облагородження за кошт інвесторів, а отже, можна припустити, на угоду інвесторам, перетворюючи сакральну пам’ятку в відпочинковий комплекс.

Територія парку «Знесіння» входить в заповідну зону ЮНЕСКО. В зв’язку з тим, що ця територія охоронна, будь-яке будівництво чи реконструкція, чи інші роботи повинні обов’язково погоджуватися з Управління по охороні історичного середовища.

Довідка від "Медіастар"

Парк “Знесіння” – регіональний ландшафтний парк, масив якого розташовується у північно-східній частині Львова. Створений у 1993 р. задля збереженння унікального природно-історичного комплексу гряди Знесіння та прилеглої зони, включно з територіями давніх передміських поселень – Знесіння і Кривчиці. Ландшафт парку насичений пам'ятками природи, архітектури, археології.
З кінця ХVІІІ ст. терени майбутнього парку “Знесіння”, відомі як “Лоншанівка”, або “Кайзервальд”, стають популярним місцем прогулянок та відпочинку. У 1971 р. тут відкрито скансен, який отримав назву “Шевченківський гай”.
Для захисту парку була створена громадська рада. Саме цим органом був наданий дозвіл ТзОВ «Кайзер парк» на встановлення безпосередньо на заповідній території атракціону «ZIP-LINE». Що вкотре сколихнуло громадськість.
banner2.gif

Минувшина

Вітаємо! ...

Місія

  Ми пропонуємо ...

Бачення

  До цих ...